Bak Sana Devalüasyonu Anlatayım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

Bak Sana Devalüasyonu Anlatayım

Bu haber 23 Kasım 2021 - 16:29 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

 

Yazar : Nureddin Güler 

Develüasyona gidiyoruz eyyy millet.
Haa develüasyondan korkmayın. Biz ekonominin kitabını yazdık bak kızarım sonra. Bak şimdi en az anlayana göre sana develüasyonu anlatayım.
Hani bizim bakkaldaki terazi var ya. Haa. İşte şimdi bunun bir kefesi ihracat(yur dışına satış), bir kefesi ithalat(yurt dışından ülkeye alış). Bu dengede olursa sistem düzgündür. Şimdi TL nin dolar karşısındaki düşüş sebebi mal üretmemek. Dolar adedini ülkede azaltmak. Bu da dolarla çalışan damatları zora sokar parası bitince nereden dolar alacak. Bulamaz. O zaman kağıt dolar fiyatı artar. Ülkede dolar ile gelen mala gizli zam piyasada açığa çıkar. Bu hızlanmaya başlarsa terazinin dengeye gelmesi için doları har vurup harman savuran yönetim Katar’lar dolusu dolar kağıt parayı bulamaz. Teraziyi dengelemek için ülkenin sattığı malın fiyatını ucuzlatması gerekir. Bu da paranızın değerini düşürmekle olur. Yani malın 10 TL olan ücretini 5 TL indirirsiniz ki dolar zenginleri ucuza daha çok alım yapsınlar. Bu da çok dikkatli olmalı. Devamlı ticaret yapılan ülkeleri zorlar.
Paranızın değeri düşerse o zaman iç pazarda yani ülkede. Malın fiyatı çok artar. Halk bunu alamaz. Zam ister ücretine. Bunu bulamaz. Eee sonra çok kolay merkez bankasına altın karşılığı olmayan kağıttan para bastırırsınız ve piyasada bir anda herkesin eline 4000-5000tl geçer ama boş. Hava cıva. Alım gücü düşer. Yani 10000 TL ye 100 TL lik çuval undan 100 tane alırken şimdi 20000 TL ye 400 TL lik bir çuval undan 50 tane alırsınız. 2 katı kazandınız ama 100 tane çuval un yerine 50 tane almış olursunuz. Develüasyona gitme zorunludur. Bu da hafizannallah işler çığırından çıkarsa yokluklar ve kıtlıklar başlar. Yağmalama ve iç savaşa gider sonuç.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok