Avusturya Türkler'i İlk Partilerini kurdu ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Avusturya Türkler’i İlk Partilerini kurdu !

Bu haber 27 Şubat 2017 - 18:00 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.

 

Zeynep Işıl Hamziç. Avusturya’nın Voralberg eyaletinde Türk asıllı Avusturya’lılar tarafından 2016 yılının sonunda kurulan Gelecek İçin Yeni Hareket Partisinin (NBZ), teşkilatlanma ve parti tanıtımına ilişkin çalışmaları çerçevesinde Başkent Viyana’ya bir ziyaret geçekleştirdi. Burada gazetecilerle bir araya gelen NBZ heyeti parti programı ve çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Dinçer, Avusturya’da 1999 yılında ilk defa Türk kökenli Avusturyalıların oluşturduğu bir siyasi hareket olarak işçi odalarında yapılan seçimlere katılarak ciddi bir başarı kaydettiklerini, bu durumun ülkenin başka bölgelerinde yaşayan Türk ve yabancılara örnek teşkil ettiğini ifade etti.

“BİZLER BURADA KALICIYIZ”

Avusturya ve Avrupa’da aşırı sağcı partilerin Türk asıllı vatandaşlara yönelik tutumuna “dur” denilmesi gerektiğini vurgulayan Dinçer, şöyle konuştu:

“Biz Türk toplumu olarak veya azınlıklar olarak siyasi kurumlarda artık daha etkin olmamız gerekiyor. Şunu iyice aklımıza sokmamız gerekiyor. Bizler 40-50 yıldan sonra artık Türkiye’ye geri dönemeyiz, bizler burada kalıcıyız. Bu nedenle burada siyasi oluşumlar içerisinde yerimizi almalıyız.

Avusturya’da aşırı sağcı partilerin yükselişe geçmesi, bizim düşüncelerimizi daha hızlı bir şekilde harekete geçirmemize neden oldu. Siyasi aktörler burada yaşayan azınlıklar hakkında kararlar alıyorlar ancak bizler bu karar mekanizmasının içerisinde yer almıyoruz.

Bu nedenle azınlık toplumu da 50-100 yıl sonrasına ilişkin geleceğini göz önünde bulundurarak, azınlık haklarının güvence altına alınabilmesi için siyasi oluşumlar varlık göstermelidir.”

“ÜLKEDE AZINLIKLARIN SORUNLARINI GİDERECEK BİR PARTİ YOK”

Ülkede yaşayan azınlıkların sorunlarını gideren bir siyasi partinin olmadığına işaret eden Dinçer, “Halihazırda böyle bir parti yok, aksine son zamanlarda aşırı sağcı partiler gibi bizlere yakın olduklarını düşündüğümüz partiler de bizlere karşı tavır alıyorlar. Bu tutumun önümüzdeki günlerde Avusturya ve Avrupa’da daha da artacağını düşünüyoruz. Bunlara cevap verilecek yer ise siyasi arenadır. Bu nedenle böyle bir siyasi partiye ihtiyaç vardır. NBZ partisi de bu ihtiyaca karşılık kurulmuştur.”

Dinçer, daha önce yerleşik siyasi partilerin, ülkede yaşayan azınlıklardan bir aday göstermek suretiyle yabancıların oylarına talip olduğunu ancak azınlıkların aleyhine bir karar alınırken bu kişilerin yeterince etkin olamadığını ifade etti.

Çok sayıda parti üyesinin Salzburg Üniversitesinde siyaset bilimi eğitimi aldığını belirten Dinçer, donanımlı parti çalışanlarının Avusturya genelinde kurulacak teşkilatlanma çalışmalarına ciddi katkı sağlanacağının altını çizdi.

Kaynak:Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok