Arnavutluk’ta Muhalefet Lideri “Bensiz olmaz” » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Arnavutluk’ta Muhalefet Lideri “Bensiz olmaz”

Bu haber 26 Eylül 2017 - 23:43 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Arnavutluk’ta muhalefet partisi lideri “Bensiz olmaz” diyor…

Arnavutluk, Demokrat Parti Başkanı “sonuna kadar ben bu partinin başkanıyım, başka oluşuma izin vermem” dedi.

Ne hoş cümle değil mi? “Ben” diyor.Bu kelimenin ötesine geçilebilir mi?

Arnavut siyasetindeki açmazın, sırrı bu kelimede. Sali Berişa’dan sonra Demokrat Partinin başına geçen eski TİRAN belediye başkanı Lulzim Basha, parti başkanlığını da “as long as” mümkün olduğunca uzun süre gibi seslendiriyor.

Ne demeli bilmem. Bunlar laf-söz sırası gelince “demokratın en önde gideni” olurlar. Biliyorsunuz son seçimlerde Lulzim Basha liderliğindeki Demokrat Parti yerlerde süründü. Millet haklı olarak “liderlik sorgulanmalı” diyor. Ama ne mümkün, bütün demokratik yollar kapalı. DP eski MV Astrit Patozi, Lulzim Basha tarzının “Bolşevik” tarzı olduğunu belirtti. NMD başkanı Dashamir Shehi “partinin muhaliflere de açılması” çağrısı yaptı.

Bu tavır ister istemez “partinin bölünmesi” ve memnun olmayanların “yeni bir demokrat parti” kurmaları konusunu öne çıkartıyor.

Bütün bunları tamamıyla reddeden Lulzim Basha, “seçimlerdeki başarısızlıklarını hazırlanan raporlar çerçevesinde tartışacaklarını, ama fraksiyon oluşumuna izin vermeyeceğini” belirtti.

Kendisi istifa edecek mi? Liderliği sorgulanacak mı? Partiyi başarılı yapma ümidi olan yeni kadrolara şans verilecek mi? Hiç değilse parti içi demokrasiye imkan verilecek mi?

Ne gezer, yıllardır Edi Rama, Sali Berişa, Lulzim Basha,.. filan. Aynı laflar ve aynı problemler.

Bu eski kafa ekipler gitmedikçe buradan bir şey çıkmaz ve maalesef Arnavutlar Balkanlarda fazla etkili olamaz, AB’nin gözünde “mafyacı” ve “narkotikçi” algılanmalarında da bir milim değişiklik olmaz. Yazık milletimize.

Kaynak: Adelina Sfishta ocakmedya

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok