Arnavut Mutfağından "Kokoreç" » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

Arnavut Mutfağından “Kokoreç”

Bu haber 29 Mayıs 2018 - 22:52 'de eklendi ve 462 views kez görüntülendi.

Haber:  (İzmir Arnavutların’dan) Fatih Dağıstanlıoğlu

Türkçedeki “kokoreç” ve Yunancadaki “kokoretsi” sözcüklerinin her biri Arnavutçadaki “kukurec” sözcüğünün değişmiş söylenişleridir. “Kukurec” ise Arnavutçada “mısır/mısır koçanı” anlamına gelen “kokerroz” sözcüğünden köken alır. Türk ve Yunan mutfağına Ortodoks Arnavutların kattığı bir yemektir. Kuzu bağırsağından yapılan bu tarifin adının etimolojisi, yemeğin eskiden beri örülerek ya da şişe sarılarak hazırlandığını doğrulamaktadır..

Kokoreç Türkiye dışında ve bir Paskalya geleneği olarak yalnızca Arnavutluk’ta, Makedonya’da ve Yunanistan Makedonyası’nda tanınır.

Ortodoks geleneğinde kırk gün sürdürülen et perhizinin ardından Paskalya kutlamaları sırasında kesilen kuzu açık havada şişte çevrilirken ikinci bir şişe kuzunun sakatat ve bağırsağından kokoreç sarılır. Bu kokorecin yapılışı İzmir’dekinden hayli farklıdır. Bu kültürlerde şişe önce dilimler halinde kesilmiş yürek, karaciğer, akciğer, böbrek gibi sakatat geçirilir, bağırsak ise bunları bir arada tutmaya yardımcı olmak üzere en dışa sarılır.

Bağırsak bütün bu malzemeler üzerine bir düzen kaygısı taşımadan, serbestçe sarıldığından İzmir kokoreci gibi düzgün görüntü vermez. Sakatat parçaları limon tuzu, zeytinyağı ve baharatla terbiye de edilebilir. Yine İzmir’deki gibi odun kömürü ateşinde pişirilir..

Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’da kokoreç ticari amaçla da pişirilir, ama İzmir’de olduğu gibi ekmek arasında satılmaz. Meyhanelerde meze, kebapçılarda sıcak yemek olarak verilir.
İzmir usulü kokoreçte ise sarış sırasıyla sayarsak ; en içte bumbar, onun üzerine sarılan darp yağı ve en dıştaki ince bağırsaktan başka sakatat kullanılmaz. Pişirmeden önce bağırsaklar limon suyu, zeytinyağı, süt ya da baharatla terbiye edilmez, doğal haliyle kullanılır. Kokorecin İzmir’deki yaygınlığı Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’la kıyas kabul etmeyecek düzeydedir..

Kaynak: (NEJAT YENTÜRK, “Ayaküstü İzmir”)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok