Ankara'nın Boşnak Köyü Kesikkavak'ı Tanıyalım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Ankara’nın Boşnak Köyü Kesikkavak’ı Tanıyalım

Bu haber 01 Haziran 2016 - 22:04 'de eklendi ve 316 views kez görüntülendi.

HAYMANA BOŞNAK KESİKKAVAK KÖYÜ

Ankara Haymana İline bağlı köydür.Buraya ilk Boşnak göçleri 1904 tarihinde Krajina Bölgesi’nden 1904 yılında 6883 kişilik Boşnak kafile içinden gelenler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kesikkavak Köyü’nden önce Boşnaklar,Ankarada oluşturulan Boşnak mahallesine  -Hamamönü – yerleştirilir. Arkasından Köye ilk etapta 82 hane yerleşir.

KESİKKAVAK’TA İLK YERLEŞİM..

Kesikkavak’ın bulunduğu yerde daha önceden olan (Eti ve Rum )iki köyün kalıntısı vardır.Boşnaklar işte bu köylerin kalıntısı üzerinde köylerini inşa etmişlerdir.Burada bulunan taşlar ile evlerini yapmışlarıdr.Evleri 4’er aile birarada oturacak şekilde ve birbirine yanaşık şekilde kurmuşlardır.2 göz bir ahır ..

Boşnakların Çilesi

Evler yapılırken damlara ÇORAK konulmadığı için ( Toprak) yağmurlar ve kış şartları evlerde kar ve su baskınlarına yol açmış, bu da köyün yarısının  hastalıklardan( Zatürre ) ölümlere neden olmuştur.Evlerin içine giren suların yatmaya imkan vermemesi üzerine odunlar kesip onların üzerine yatmaya ve oturmaya başlamışlar.

Bu durum karşısında komşu Karahocalı Köyünden Mehmet Ağa,Kaymakama başvurarak Boşnakların Kadıköy ve kendi köyleri arasında paylaşılmasını istemiş ve bu teklif kabul edilmiştir.

 

 

Kesikkavaklı Boşnaklar Savaşa Katılıyor..

1.dünya savaşına 33 aile reisleri katılır.Başka yerlerdeki Boşnak tanıdıklara yerleştirilir.5 kişi geri döndü.  Köyde 3 şehit var

Şu an 50 kişi var..kışın 15 kişi kalıyor.iş olanağından dolayı göç edilmiş..  Ankara ve dünyanın etrafına dağıldılar..

Kesikkavak Köyü ve Boşnaklarının Son Durumu

Köyde şu an 2 hane Kürt kökenlidir..Köyde  geri kalan haneler ise  Boşnak.. 

Köyden çıkan Boşnaklar meslek olarak genelde doktor,asker ve öğretmen ağırlıklıdır ..

Haymanaya 4 km uzaktadır.Ankara’ya 73 km.

Köydeki Boşnakların sülaleleri ise Topaloviç,Zekiç ve Çaiç ‘tir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok