Ankara'nin Boşnak Köyü Fevziye'yi Tanıyalım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Ankara’nin Boşnak Köyü Fevziye’yi Tanıyalım

Bu haber 24 Mayıs 2016 - 18:27 'de eklendi ve 2.337 views kez görüntülendi.

ANKARA FEVZİYE KÖYÜ BOŞNAKLARI

Hazırlayan: Şevket KOÇ

Ankara’nın Boşnak köyü olan Fevziye günümüzde Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Eski ismi Soltak olan köy 19 Temmuz 1901 tarihli “Bosna Göçmenlerinin Ankara’da İskan Edildikleri Bölgeler”başlıklı belgede “ Surtak “ adıyla geçer. Bu belgeye göre Boşnak göçmenler için 80 adet ev yapılması kararlaştırılmıştır. Duvarları bitip üzerleri henüz örtülmeyen 50 kadar da hane belirtilir.Anlaşıldığı gibi köye ne kadar Boşnak muhacirin yerleştiği belirtirilmemiştir.

   Fevziyeli Boşnaklar, burdan önce Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’ne yerleşmişler, ancak çok fazla sivrisinek var diye duramamışlar oradan da İncek tarafına göç etmişlerdir. Bir süre sonra da burayı da beğenmeyip Soltak köyüne yerleşeceklerdir. Soltak köyünün yeşillik ve ormanlık olması bir yandan da memleketlerine benziyor olması köye yerleşmelerinde etkili olacaktır.

   Soltak isminin anlamı soluklanmaktan gelir.Köy,İpekyolu üzerinde bulunduğundan köyden geçen kervanlar burada dinlendiği için yani soluklandığı için bu anlamda kullanılmıştır.

   Kurtuluş Savaşı sonucunda Fevzi Paşa köyü, karargâh olarak kullanmıştır .Fevzi Paşa köylülere köyün adını sorar.Köylüler de Boşnakça”Soltak” derler. Fevzi Çakmak da bunun üzerine “Benim adım Fevzi,burası da Fevziye Köyü olsun “ der.Köyün ismi fevziye olur.

   Köye yerleşen Boşnakların çoğu inşaat ustasıdır geri kalanlar ise çiftçilik yapar.Köye ilk göçler sırasında Boşnak göçmenler kendi aralarında kız alıp vermişler ancak yerleştikleri çevreye uyum sağladıktan sonra dışarıdan kız alıp vermişlerdir. Boşnakların çevreye uyum sağlayamanın sebepleri arasında , halk arasında gavur olarak nitelendirilmeleri ve Türkçe bilmemeleridir.Nitekim 1992-95 Bosna Savaşı’na kadar da bilinmeyen Boşnaklar,bu savaşla birlikte haklarında bilgi öğrenmesi sağlanacaktır.Bu savaştan sonra Boşnakların “ Müslüman “ olduğu öğrenilmiştir.

   Köyde Malihociç,Mesiçi,Alustriç,Tabakoviç ve Bejgoviç lakapları vardır.Malihociç Küçük hoca,Begoviç ise Bey anlamına gelmektedir.

   Köyde yaşayan Boşnaklar,konuştukları Boşnakçanın şimdiki Boşnakça’ya benzemedğini ifade etmektedirler.Eski Boşnakça kullanan Boşnak köylüler,şu anda dil kullanılması konusunda da genelde yaşlıların kullandıklarını genelde ise gençlerin Boşnakça konuşmadıkları ve bilmediklerini ifade etmişlerdir.

    Dilin unutulmasında dışardan kız alıp vermeler ,özellikle de ilkokul çağında Boşnak çocukların Türkçe öğrenmeleri için öğretmenlerinin Türkçe konuşma baskısı ve Türkiye’ye uyum sağlama istekleri etkilidir.

   Bosna Savaşı sırasında,Türkiye’ye getirilen yaralı Boşnakların bir kısmı ,Ankara’ya getirilmiş ve Fevziyeli Boşnaklar da onları ziyarete gitmişlerdir.Hatta onlara yemek bile yapmışlardır.Evlerine getirdikleri Boşnaklar da olmuştur.Çektikleri acıları dinlediklerinde onlarla beraber üzülüp ağlamışlar ve acılarını paylaşmışlardır.Doktorlar ile Boşnak yaralılar arasında tercümanlık da yapmışlardır.

    Fevziyeli Boşnaklar,Boşnak giyim kuşam konusunda ise eskisi gibi geleneksel kıyafetleri giymediklerini  hatta şu andaki düğün ve özel günlerde de bundan uzak kalmışlardır.Oyunlarında ise Ankara yöresi ağırlıklı oyunlar oynarlar.

   Boşnak kültürünü en iyi yansıttıkları nokta yemeklerdir.Pita,Patatesli İclavak,Kabaklı İclavak,Patatesli Dila ,Rujitsa ve Maslenica gibi yemekleri yapmaktadırlar.

Kaynak:

1-http://turkishstudies.net/Makaleler/1911167182_108_taco%C4%9Flutu%C4%9Fcapoyraz_ar%C4%B1kang%C3%BClay_sa%C4%9F%C4%B1radem_1941-1965.pdf

2- Gürhan Demirel ( Fevziye Köyü Boşnağı)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok