Alija İzetbegoviç'in Yolundan Gitmeyene Lanet olsun ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

Alija İzetbegoviç’in Yolundan Gitmeyene Lanet olsun !

Bu haber 22 Ekim 2021 - 20:07 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
BAKİRA HASEÇİÇ: “BİZİM BİRİCİK VATANIMIZ OLAN BOSNA HERSEK’İN RAHMETLİ İLK CUMHURBAŞKANI ALİYA İZETBEGOVİÇ’İN YOLUNDAN GİTMEYENE LANET OLSUN.”
Bakira Heseçiç, Bosna Savaşı’nda Vişegrad Boşnak soykırımında kızı ile birlikte cinsek işkencelere maruz kalmış bir tacavüz mağduru olarak savaştan sonra kendi gibi binlerce kadın ve kızlar adına adalet mücadelesi verdi.
Paris’te Dünya Kadın Hakları Onur Ödülü’ne layık görüldü.
Yaptığı bir yorumunda Aliya İzetbegoviç hakkında yukarıdaki sözleri söylemişti:
“Savaşın en büyük mağdurları savaşta ölenlerdir. Onlar konuşamadıklarına göre savaşın ikinci en büyük mağdurları ise cinsel işkenceler ve tecavüze uğramış kadınlardır ve onlar konuşabiliyor.”
Bakira Haseçiç, “Savaş Mağduru Kadınlar Derneği” başkanı ve sayıları 20 binin üstünde olan kadınları temsil ediyor.
Eğer birileri Rahmetli Aliya İzetbegoviç’i suçlayacak olsaydı ilk önce onlar suçlarlardı ama, bırakınız onu suçlamayı onu suçlayanlara o kadınlar lanet okuyor.
Rahmetli Aliya İzetbegoviç’i ölümünden önce Srebrenica Anneleri ziyaret etmiş ve onunla Srebrenica’da yapılan soykırımı A’dan Z’ye her konuda konuşmuşlardı. Ziyaret sonra Aliya İzetbegoviç ile helalleştiklerini ve sordukları her sorunun cevabını almış olduklarını, çok rahatladıklarını Aliya’nın yanlış birşey yapmadığını gazetecilere söylemişlerdi.
Peki Aliya’yı kim suçluyor?
İlk önce soykırım yapmış olanlar.
Sonra, Bosna Hersek ve Boşnakları yok etmek isteyip te yok edemeyenler.
Büyük Sırbistan ve büyük Hırvatistanı kuramayanlar. Bosna Hersek’te bazı siyasetçiler ve onların etkiledikleri bazı insanlar.
Ne diyor bu insanlar?
Öyle yapmasıydı da böyle yapsaydı ?!
Elinizi, ayağınızı tutan mı var? Buyrun Bosna Hersek’te binlerce problem var. Gidin çözün. Kendinize göre Aliya’dan da üstünsünüz. Her şeyi de ondan ve dava arkadaşlarından daha iyi biliyorsunuz … Üstelik Aliya gibi hapislerde de yatmadınız. 18 yaşından beri baskı ve tehdit altında yaşamadınız.
Hele Türkiye’dekilerden bir kısmının Bosna savaşı çıkmasaydı, Boşnaklara soykırım yapılmadaydı ne Bosna Hersek ne de Boşnaklıkları akıllarına gelirdi.
Boşnaklara 1804 yılından beri yapılan 9 soykırımı hiç mi hiç öğrenemezlerdi.
Birileri hayatını ortaya koyarak tarihi yaşar ve yaşadığı o tarihi yazar, birileri ise ön yargı ve ideolojik saplantılarından dolayı yazılmış olan o tarihi okur. Acınacak durum ise o tarihi maalesef tersten okuyor olmalarıdır
!
 
Nusret SANCAKLI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok