Akovalı Haydarpaşiç'ler Kimdir » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Akovalı Haydarpaşiç’ler Kimdir

Bu haber 19 Haziran 2018 - 22:40 'de eklendi ve 130 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

1689 yılında, Ayvalıkta dünyaya gelmiş olan Selim Haydar Paşa Sultan II. Süleymanın 1687-1691 ikiyüz sipahi altlı ve 1600 Seymen (piyade) eşliğinde Bihor’a gönderilir.Bu yıllar büyük savaşların yapıldığı yıllardı bu olaydan sadece 1 yıl önce Maximiliyan Bavarski komutasında ki Avusturya ordusu 1688 yazında Belgrad’ı zapt etmişti.Tam da 1689 yılında Hristiyanlar tarafından desteklenen Avusturya ordusu Niş ve Üsküp şehirlerini ele geçirmişti.Haydar Paia’nın görevi,Sultan IV Mehmet zamanında,Viyana önlerinde yaşanan bozgundan sonra Hristiyan olmayan ahalinin daha önceki ve daha sonra ki zamanlarda bile,görülmemiş acılar çektiği Bihor ile civarında iktidarı güçlendirmekti.

Selim Haydar Paşa ceviz ve huş ağaçları ile Crnçe Nehrinin olağan üstü güzellikteki vadisini kendisine üst olarak seçmişti…

Günümüzde Jagoç ve Godijevo köyleri ile sınırlanan bu yer Raduliçi olarak isimlendirilmektedir. Paşa,burada kendisi saray ve cami inşa ettirmiştir.Onun ölümünden sonra gururlu ailesi ve Osmanlı idarecileri Haydar Paşa’nın defnedildiği yerde bir türbe yaptırmışlardır. Paşa’nın soyundan olanlar,ona istinaden,Haydarpaşiç soyadını almışlardır.

Sancak Bölgesi ile daha geniş bölgede yaşayanlar çok sık, Selim Haydar Paşa ile Bihor’un son naiplerinden olup Haydar Paşa’yı karıştırmaktadırlar..İmparatorluğun sahip olduğu bu bölgede Haydar Paşa,idareyi onunla paylaşarak ölene kadar iyi ilişkiler içerisinde olmuştur.Mehmet Paşa çok sayıda katıldığı muharebelerden birisinde gözünü kaybedince kör Paşa lakabı ile ünlenmiştir..Bijelo Polje’de yaşayan bugünkü Çorviçler onu soyundandır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok