AGROKOMERC » Boşnak Medya
SON DAKİKA

AGROKOMERC

Bu haber 13 Haziran 2017 - 14:28 'de eklendi ve 109 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK  KOSOVA-PRİZREN

Agrokomerc gıda devleri ve en büyük holdinglerinden biri olan,  BH ‘de Kladuši şirketi. Eski Yugoslavya  merkezli bir anonim şirketin durumuyla bugün. 1970’li yılarında 13000 işçi Çalışmaktaydı.

Ürünlerin üretim kaynağı
1986 yılına kadar Agrokomers yılda 196 milyon yumurta ve 8.870 ton et üretiyordu. 1982 ve 1986 yılları arasında yıllık üretim büyüme oranı % 10 idi. Aynı zamanda, sunulan reçeller,
etli börek, Tops olarak Krakerler, baharatlar ve Vegeta üretiliyordu.
Agrokomerc, Avrupa çapında en çok ihraç mal üretmekteydi.  JNA izniyle ürünlerini NATO bünyesindeki askerlere de veriyordu. Bitki ve toprak düzenlemek için yaklaşık 600 km2 toprak dağıtıldı. Ayrıyetten 523 kümes hayvanı fabrikaların etrafına yerleştirilmiş.

Hırvatistan Üretim Kaynağı
Şirketin üretim kaynağı Cetingrad’da  24 çiftlikleri var ve u çiftlikler 400 hektar arasındadır
Bir inşaat ve ulaştırma müteahhitleri vardı. Agrokomerc mülkiyetinde İç Bankası, Bihaç,ta oldu. Genel kooperatiflerden 1969 yılında kurulan fabrikaya çiftçiler de tarım ürünlerinin üretimi için katılmıştır. Kooperatif başlangıçta Velika Kladusaya açılır, daha sonra  Maljevac (Hırvatistan)da  birer merkezi olmasına karar verilir.  İlk önemli yatırımı, tavuk çiftliğine 18 milyon dinar yatırım yaparak 1971 yılında başlattı. İlk çiftlikleri köy Dubaljevo, Dubrava, Pećigrad, Šumatac yapılmıştır. Kooperatif ve fabrika olan Agrokomerc 1972’de adını Agromerkantlija olarak değiştirdi. 2010 yılında durumları iyi olduğu için Alman şirketi Lohmann’ın kullandığı işleme Makine’den yapılır. Vidovskoj olarak AGROKOMERC devre imalatı içinde yapılır inşa çekme makinesi. 1971 yılında Agrokomerc önemli bir adım atarak ordu için yemek götürmenin yanında JNA * YUGOSLAVYA HALK ORDUSUNA  bağlı askeri manevra Freedom 1971’a hizmet için askeri araçlar yaptı.

Agrokomerc Ana Üretim Kaynağı
Ana üreticisi: Affair Agrokomerc
25 Ocak 1987 yangın bir bitki olduğuna spekülasyonlar fabrikada patlak verir. Devlet Güvenlik Servisi (SDB) tüm bitkilerin sorumluluğunu Agrokomerc’in üstüne aldığı soruşturma başlatmak için bu holdinglerin mali durumunu test etmeye başladı ve yaklaşık 16 milyar dinar tutarında beş dövme teleks hesapları keşfetti. Bu emirlerin, Priştine’de eli olmasına rağmen, Belgrad ve Novi Sad SDB kendisine para almıyor. Bu Fikret Abdic, ardından da Cumhurbaşkanı PO ESKI AGROKOMERC yanı sıra onun yakın ortakları aleyhine dava açıldı. Bu mesele ile önemli ölçüde sarsılan Bosna- Hersek Sosyalist Cumhuriyeti’ne disunited liderlik edildi. Hamdi Pozderac ve daha sonra kardeşleri Sakib Hakija çıkarılır. Hamdi ve Haki ağırlıklı siyasilere kardeşleri el ederken Sakib Pozderac döneminde BH İÇİN generaldi . 1986 ve 1988 yıllarında Anonim Şirketi’ni düzenlemek için  Ekim 1991’de 31 işçi hisse sahibi olan bir anonim şirket haline Ante Markovic zamanında Agrokomerc reformu kapsamında 30 Haziran 1993 Agrokomerc devlet şırketini kurar Velika Kladuşa.

Bosna Hersek Bosna’daki savaş
Bosna Hersek savaşı sırasında, Batı Bosna Özerk İli kurulmuş. Fikret Abdic, Boban Karadziç ve Miloseviç ile işbirliği görebilirsiniz. Depolarda AGROKOMERC BH Ordusu savaşçıları tutsak. Batı Bosna 5 nci Kolordu ORDUSU çevresinde bulunan firma, malı SAO Krayina tarafına aktarıyor.

Savaş Sonrası Durum
Mayıs 1999 da 4 İşsiz Hissedarlar Agrokomerc Velika Kladusa Koruma Derneği kuruldu. Bu hisse sahibi eski ve yeni çalışanı bulunmaktadır. Resmi web sitesine göre asıl amacı, eski Yugoslavya ülkelerinde mülk eğilimini önlemektir. Özelliğinin değeri 2014 yılında yaklaşık 200 milyon idi, 70 milyon Euro,yu aşan şirket borçları nedeniyle maaş ve üstün ile diğerlerinin yanı sıra ortaya çıkan borçlarla üretimine tekrar  Saraybosnalı Gadzo Ticaret, Agrokomerc ile işbirliği içinde bulunarak, çikolatalı krema ve bitter çikolata üretimine 2013 yılında başladı. Marka adı altında bilinen ürünler ve bisküvi Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilen Tops bisküvi, Velika Kladusa dan 2017 AC Gıda Gönderen üretim Gadže Ticaret varsayar.

Bosna Hersek’te Özelleştirme
Vergi Dairesi 2013 yıl.
AGROKOMERC Velika Kladuşa devlet şirketi ödenmemiş vergiden dolayı el koyduğu malların bir kısmını sattı. BH (APFBiH) Federasyonu Özelleştirme Dairesi özelleştirilmesi için şirketlerin listesinde 2014 yılında  Agrokomerc yer alır. Tüm yükümlülükleri borçları, ödenmemiş tüm borçları ödeyecek bir alıcı şirketi bulmadığından sıkıntıya girer.

Nuray GÜNEY
Nuray GÜNEY[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok