Adanalı Boşnaklar Üzerine Bir İnceleme » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Adanalı Boşnaklar Üzerine Bir İnceleme

Bu haber 20 Eylül 2014 - 22:40 'de eklendi ve 469 views kez görüntülendi.
ADANALI BOŞNAKLAR ÜZERİNE BİR İNCELEME | görsel 1

ÇUKUROVADA YERLEŞİK BOŞNAKLARIN ORİJİNAL SOYADLARI

Çalışmalarım sırasında tespit edebildiğim soyadları şunlardır; Aslanağiç (Saraybosna), Hamzagiç (Tara-Sancak), Hamziç (Sancak), İmamoviç (Sarayevo), Koliç (Bjelepolje), Aliömeroviç (Caka-Kolaşin), Kaliç (Kolaşin), Krjeştor (Sancak), Yakupoviç (Taşlıca/Starina), Alibaşiç ( Prijepolje-Sancak), Hasan Begoviç (Kolaşin/Vraniş), Bakiç (Taşlıca-Lever Tara), Caka Sancak), Koyoniç (Kluç), Dizdar (Orohçe), Hot (Prijepolje), Fetahoviç (Rojay), Davutoviç (Brodarevo), Huluçliç (Rogatrca), Hacı Selimoviç (Banjaluka), Hoçiç ( Kolaşın), Hacoviç ( Kolaşın), Maslahat (Taşlıca-Lever Tara), Mustaviç (Sazingrad), Nisiç (Karadağ), Selimoviç (Sancak), Memişoviç ( Sarayevo), Kadiç (Sarayevo), Avdoviç (Taranin-Lever Tara/Taşlıca), Fazliç (Priboj/Sancak), Baranin (Kolaşın), Şahoviç (Kolaşın), Hacoviç (Kolaşın), Musliç( ) (Prijepolje), Ayanoviç (Prijepolje), Zuboviç,Serebrenica, Adiloviç (Derventa/Sancak), Baboviç (Karadağ), Celiloviç (Kolaşın), Hotlar (Sancak), Aslanoviç (Sarayevo), Martinoviç( Sancak), Dzidaroviç (Priboj), Çavuşoviç (Sancak), Alibaşiç (Sancak), Begoviç (Sarayevo), Kraşnik (Kolaşın), Karışık( ) (Sancak/Taranin)), Çurçeviç (Taranin), Becoviç (Taranin), Kulinoviç (Sancak), Sgagiç (Hersek), Herdiç (Sancak), Deliç (Sancak), Tandıroviç (Sancak), Dervişoviç (Brçko), Kuliç (Sancak), Muhiç (Sancak), Suçiç ( Kolaşın/Tazin), Şevkiç ( Sancak), Adiloviç( Sancak), Becoviç (Sancak), Aslanağiç (Sarayova–1897-İstanbul)), Şevkiç (Sancak), Çoraliç (Sancak), Oviç (Sancak), Harbaşaoviç (Sancak), Hırcaliçi (Sancak), Salkiç (Sancak), Dzidaroviç (Sancak), Elkasoviç (Sancak), Şizmiç (Sancak), Piviç (Sancak), Paşiç (Sancak-En zengin sülale olarak bilinir), Okiç (Sancak), Toniç (Sancak), Salkiç (Sancak Tazin), Şepiç ( Tazin), Şevkiç (Tazin), İskenderoviç ( Üsküp), Koliç (Bijelo Polje-Sancak), Ömeroviç (Kolaşın), Begoviç (Kolaşın-Vraniş), Yakupoviç (Taslıca-Taranin), Kojoniç (Kluç-Sancak), Fetahoviç (Rojay Sancak), Caka (Sancak), Huluçliç (Banjaluka Sancak), Maslahat (Taslıca-Taranin-Sancak), Selimoviç (Sancak), Şahoviç (Kolaşın), Ayanoviç (Prijepolje Sancak), Zuboviç (Srebrenitsa), Tırkoviç (Tara, Sancak), Celiloviç (Kolaşın)…

ADANALI BOŞNAKLARIN ÖZELLİKLERİ/KATKILARI Orhan Kemalin kitap karakterlerinden biridir.

“Maho”. Boyu iki metreden uzun olan bu Boşnak göçmeni aslında 1960 lardan 80 lere yaşamış, gerçek bir karakterdir. Boyu o kadar uzundur ki, bir gün bindiği motoru çalıştırınca, motor ayaklarının arasından kayıp gitmiştir. Musliç sülalesinden olan Maho, Adanalı Boşnakların Nasrettin Hocası gibidir.

Saçı uzun olan Maho aynı zamanda Harley Davidson tarzı Motor kullanmakla da ünlüdür. Şakaları ile meşhurdur. Zamanın kabadayılarına bile taş çıkartan bu adam, sıkıntısı olan tüm Boşnakların yardımına da koşmuş ve onların haklarını savunmuştur. 

Bir gün Karısı ile kavga eden Maho, karısını evinin ikinci katından aşağı atmış (1982 de) zavallı kadın o esnada oradan geçmekte olan tenteli ekmek arabası sayesinde kurtulmuştur. İşte Maho, kızdımı korkulası bir adamdır. Musliçler kalabalık bir aile olup tahminen 70 hane kadardırlar. Sivas Dendil`den gelen Musliçler Hoçiç`lerle de akrabadırlar.

Bir diğer karakterde “Osman Lopata”`dır. “Lopata” Boşnakça “kürek” demektir. Döşemede oturan ve kendiside Boşnak olan Osman beyin boyu uzundur ve orantılı olarakta elleri ve ayakları da oldukça büyüktür. Kürek gibi anlamında, Osman beye Boşnaklar Osman Lopata lakabını takmışlardır. Tabi Boşnakların bir özelliği olarak bu lakap kalıcı olmuş ve Osman’ın da sıfatı halini almıştır. Bu aslında kimseyi rahatsızda etmemiş ve Osman  bey de buna kızmamıştır. Yazar Orhan Kemal, Musliçler`den Hayriye hanımla evlenir. Boşnakları yakından tanıyan O. Kemal onlardan etkilenir ve romanlarında onlara yer verir. Böylece Boşnaklar Adana da edebiyat alanında da katkıda bulunmuş olurlar.

Mesela “Hanımın Çiftliği” n deki Cemşir ağanın eşi Boşnak’tır ve onun kızı Güllü de romanın başkahramanıdır. Orhan Kemal Cemile karakterine de yer verir romanlarında. Arkadaş ıslıkları, Avare yıllar, Grev, Dünya evi, Cemile gibi eserlerinde başkahramanları Boşnaklar olmuştur. Kahveci Aliş, Cemile, Güllü, Maho karakterleri Boşnak’tır. Tetka der teyzeye ve Kahveci Alişin Akordeon ve Gusli( ) çalmasından bahseder.

Kitaplarında Boşnaklara bu kadar yer veren başka bir Türk romancısına rastlayamazsınız.

Tüm Boşnaklara Orhan Kemalin bu romanlarını okumasını öneririm. En azından kendilerini bir başka bakış açısından tanımış olurlar. Futbol deyince de aklımıza gelen Adanalı Boşnak sporcular ise şunlardır; 1955/60 larda Köprü spor ve Ankara gücünde Bek oynayan Remzi Hotlar (Adana spor-kaza kurşunu ile vefat etmişti), Ziya Yurtlugil ( Antalya spor), Morlu Yaşar (Müdafaa-Köprü spor), Recep Hotlar (Köprü spor-kalecis

1950 de Boşnaklar Köprü sporu kurarlar. Köprü spor o dönemde amatör takımdır. Adananın amatör spor kulüpleri; Sümerbank, Milli Mensucat, Toros spor, Seyhan spor`un kuruluşlarında Boşnaklarında katkıları vardır. Boşnaklar bu kulüplerde top oynamışlardı. Mesela Selim Nurgel Milli Mensucatın (orta bek) geçilmez lakaplı orta uçtur. Ayrıca birde çılgınlar/Şimşekler grubu vardır.

1940 larda birçok Boşnak Adana spor yanlısı olduğundan bu kulübe üye olmuştur. Voleybolda ise; Milli bayan voleybolcu Nalân Gülergin (İskenderoviç), Ali rıza Akın (Beşiktaş, DSİ, şimdi antrenördür) Ufuk Akalın (A milli antrenörü, SSK, TMO) Utku Süslü (DSİ; SSK, Petrol ofisi), Selin Akın 8 Çukurova Ü. , Bahçelievler koleji, Ankara Numune), Semih Akın (Halk Bank, İBB Yeniköy, DSİ), Ramiz Zevker (DSİ, Tokat, Hatay TEDAŞ) Cumali Yıldır(Baba Cumali-Galatasaray, Arçelik, Tuborg).Yüksel Yıldız da Sasa, Adana DSİ ve Tokat Niksar’da oynamıştır.

Ufuk Akalın Emin Tara`nın torunudur. Emin Tara çetecilik yapmış ve bir Sırp paşasını vurduğu için Sırbistan’a girişi yasaklanmış olan kişidir. Emin aco (amca) çetenin sağlıkçısıdır aynı zamanda. 1903 yılında, Raoniçka Buna) Raonik ayaklanması olmuştur.Bu dönemde Sırplara karşı savaşan/direnen aileler; Yeni Pazar ( Novi Pazar) da Mujçinoviç kardeşler, Abid Alisanoviç ,Ruşid ve Emin [Tara]  ( )dır.Sırplar bu direnen ailelere “Türkofiller” (Osmanlı yanlısı) adını takmışlardır. Yüzme sporunda da Adana`da isim yapan sporcularımız vardır. Şenol ve Hasbi Uçar (podpeçan`lardan anne tarafından Boşnak’tırlar) kardeşler 80`li yılların yüzme dalında Boşnakların madarı iftiharlarıdırlar. Hasbi Uçar su topunda milli antrenörlük yapmaktadır. Genç nesilden su topunda milli atlet olan Simay Yavuz da (Alibaşiç) gurur duyduklarımız arasındadır. 

Cumhurbaşkanı yaveri olan Metin Özbek`de Adanalıdır. Metin Özbek aynı zamanda benimde ilkokuldan sınıf arkadaşım olmaktadır. Bir dönem Numune hastanesi başhekimliği yapan Genel Cerrah Atilla Akova`da Boşnak’tır.

Kabadayı dünyasından da bahsetmeden geçemeyeceğim, 1960 ların ünlü Adanalı Boşnak kabadayısı Beyamil en ünlüleridir. Beyamil, İmamoviç sülalesindendir. Döşeme mahallesinde ikamet eden Beyamilin hayatı da hapishanede son bulmuştur. Daha sonra Maho`yu bıçakla yaralayan Azem vardır. Sadık ise iş adamı Mahmut Canberki vuran kişidir. 1970 lerin kabadayıları ise;  Asfalt Rıza( Arnavut), Banuş (Arnavut), Maho, Rapo, Süleyman Sırrı (Arnavut),Çengel Hüseyin (Boşnak) bunlardandır. Süleyman Sırrı Ege Bağatur`u vuran kişidir. Sonradan Suriye’ye kaçtığı rivayet edilmiştir. 80 öncesi terör olaylarında kaybettiğimiz şehit polis memuru Adnan Can(Çurçeviç) da rahmetle anmalıyız.

Kaynak: İgman.tv  Ufuk Süslü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok