Adana Hamitbeybucağı Köyü Boşnakları... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Adana Hamitbeybucağı Köyü Boşnakları…

Bu haber 26 Şubat 2018 - 22:01 'de eklendi ve 450 views kez görüntülendi.

Adana Hamitbeybucağı Köyü Boşnakları

      Hamitbey Bucağı Köyü (Mahallesi) Adana’ya 61 ,Ceyhan’ a 17 km uzaklıktadır.Hamitbeybucağı, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir mahalledir.Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

     Ancak Kurtuluş Savaşı sırasında bölge halkından olan ve kahramanca mücadele eden Hamit Bey’in adına istinaden verildigi düşünülmektedir. Köy özellikle Bosna Hersek göçmenlerinin yerleştirilmesiyle nüfus kazanmıştır.
Köy halkı göçmenlerden oluşmaktadır Bosna’dan ve Bulgaristan’dan göç etmişlerdir. Ayrıca mahallede Türkçenin yani sıra Boşnakça da etkinliğini yitirmiş de olsa konuşulmaktadır. Köy İslam kültür ve geleneklerinin yanı sıra kendine has kültür ve gelenekleri bulunan bir kültür yapısına sahiptir.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrica köy halkının önemli bir kısmı geçimini yurt dışında çalışarak sağlar.Köyün 2016 nüfusu 433’tür.

BOŞNAKLARIN KÖYE YERLEŞMESİ

      Köye Boşnakların gelişi bazı kaynaklarda 1892 ve Arnavutluk’tan göçen Boşnaklar olarak geçse de köylülerin ifadesine göre 1908 yılına denk gelmektedir.İlk gelen Boşnaklar Harbaş,Semaniç,Husiç,Cizmiç,Elkasoviç ,Çoraliç ve Dizdarlar’dır.Cazin ve Bihaç yöresinden geldiler.1923 Aralık ayından itibaren de mübadele ile Boşnaklardan gelenler oldu.Köyün yüzde 90’ı Boşnaktır.Köy nüfusunun yaklaşık 400’ü köy dışında yaşamaktadır.Köy muhtarı Şerif DİZİDAR.Kendisi Boşnaktır.Yaklaşık 40 aile bulunmaktadır.

     Boşnakça dili maalesef konuşulmamaktadır.Sadece kendi aralarında gizli bir şey konuşurken Boşnakça konuştukları bilinir.Düğünlerde bile Boşnak oyunu oynanmamaktadır.Bu ise artık kültür erozyonun had safhaya ulaştığını göstermesi açısından üzücü vericidir.

     Günümüzde köyde yaşayan bazı Boşnak sülaleleri şunlardır: Paşiçler,Begoviçler,Semaniçler,Dizdarlar,Toniç(Okiç)Muranoviç,Şepiç,Çoraliçler,Kırcaaliçler,Delaliçler,Şehiç ve Harbaşlar’dır.

     Köy halkının yaptığı Boşnak yemekleri; Piriyan,pide çeşitleri, Sütlü Dilonsa,Zelanitsa, Klukuşa, Cicipapa ,L,ijlavak ,Direnica Pura (Kaçamak),Ribitsa ,Pita

 

Kaynaklar:

-koylerim.com

-Hasan Dizdar

-nufusune.com

-kayihanzeybek.com

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok