AB'den Kosova'ya Yılda 100 Milyon Avroluk Destek ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

AB’den Kosova’ya Yılda 100 Milyon Avroluk Destek !

Bu haber 26 Ekim 2017 - 22:17 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç   Boşnak Medya

AB, Kosova’ya istihdam sağlama, altyapı ve eğitim alanında kullanmak amacıyla yılda yaklaşık 100 milyon avroluk yardım sunacak”

Avrupa Birliği (AB) Dış Eylem Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid, AB’nin Kosova’ya yılda yaklaşık 100 milyon avro destek sağlayacağını söyledi.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Kosova’ya resmi ziyarette bulunan Schmid’i kabul etti.

Başbakan Haradinaj ve Schmid gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Schmid, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin, Kosova ve diğer batı Balkan ülkelerini Avrupa yolunda görme azmini anımsatarak, “Benim bugünkü mesajım, Kosova Avrupa’dır ve Kosova’nın geleceği AB’dedir.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in, AB’nin kapısının Balkanların batısındaki ülkelere açık olduğu yönündeki sözlerini hatırlatan Schmid, hükümet ve muhalefete, stratejik düşünüp bu fırsattan istifade etmeleri çağrısında bulundu.

Ayrıca, Schmid “AB, Kosova’ya istihdam sağlama, altyapı ve eğitim alanında kullanmak amacıyla yılda yaklaşık 100 milyon avroluk yardım sunacak.” dedi.

AB’nin, vize serbestisi sürecinin Kosova için ne kadar önem taşıdığının farkında olduğunu dile getiren Schmid, “Kosova’nın, vize serbestisi kriteri olan Karadağ ile sınırın yeniden belirlenmesi anlaşmasının yerine getirilmesi ve yolsuzluk ile organize suçlara karşı mücadele konusunda ilerlemesi gerekir.” diye konuştu.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyaloğa da değinen Schmid, iki ülke arasındaki adalet anlaşmasının uygulanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Schmid, mevcut diyaloğun, bu iki ülkenin gelişimi ve AB yolunda ilerlemesi yönünde büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Kosova Başbakanı Haradinaj da bu görüşmeyi, Kosova ve AB arasındaki dinamik ilişkilerin öneminin bir kanıtı ve Avrupa’nın Kosova ajandasının uygulanmasının bir destekçisi olarak nitelendirdi.

Görüşme sırasında diyalog ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi konusunu da ele aldıklarını belirten Haradinaj, “Kosova kendi yolunda ve Avrupa perspektifinde kararlıdır. Karşısına çıkacak görevleri de yerine getirmede ciddi olacaktır.” ifadesini kullandı.

Schmid, Kosova’daki temsaları kapsamında Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile de bir araya geldi.

Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok