ABD Sırp lidere karşı yaptırım kararı aldı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

ABD Sırp lidere karşı yaptırım kararı aldı

Bu haber 19 Ocak 2017 - 13:01 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamzıç. Dodik 9 ocak kutlamaları yapması nedeni ile Bosna Hersek Anayasa kararlarına karşı geldiği gerekçesi ile Dodik’in ABD sınırları içersinde veya ABD vatandaşlarının kontrolünde ki tüm mal  varlığı bloke edildi ABD vatandaşlarına da kendisine para transferi yapmasını yasakladı.

ABD’nin Saraybosna Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yaptırım kararının (RS) Başkanı Milorad Dodik’in Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesinin kararlarına karşı gelmesi sebebiyle alındığı açıklandı.

 ABD Hazine Bakanlığına bağlı Yabancıların Mal Varlıklarının Kontrolü Ofisinin, Dışişleri Bakanlığı ile görüşerek Dayton Barış Antlaşması’nın hükümlerinin yerine getirilmesine engel olduğu ve tehlike arz ettiği gerekçesiyle Dodik’e yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Dodik’in Bosna Hersek Anayasa Mahkemesine karşı gelip kanun hükümlerini çiğnediği kaydedilen açıklamada, “Kendisi, Dayton Barış Antlaşması hükümlerinin uygulanması açısından tehlike arz etmektedir. Bu yaptırımlar bizim Dayton Barış Antlaşmasına bağlı olduğumuzun, Bosna Hersek’in uyum, egemenlik, toprak bütünlüğü, Avrupa entegrasyonunu desteklediğimizin göstergesidir.” ifadesi kullanıldı.

Yaptırımlar kapsamında Sırp liderin ABD sınırları içinde ya da ABD vatandaşlarının kontrolündeki mal varlığının bloke edilmesinin kararlaştırıldığı açıklanırken, ABD vatandaşlarına Dodik’in dahil olduğu para transferleri de yasaklandı.

İSTİFA ÇAĞRISI

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektic ise bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ABD’nin Dodik’i “kara listeye aldığını” belirterek “Bence bu hem RS hem de Bosna Hersek için küçük düşürücü. Bu kara listeyi diğer bazı ülkeler de uygulayacaktır. Bu durum RS’ye, onun yasallığına ve itibarına zarar verecek. En iyi çözüm istifa edip RS’yi ve Sırp halkını kurtarması olacaktır.” diye konuştu.

Dodik, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin aldığı “anayasaya aykırıdır” kararına rağmen Sırp Cumhuriyeti Günü kutlanması için referandum düzenlemiş, ardından geçen 9 Ocak’ta Banja Luka şehrinde düzenlenen törenlerle Sırp Cumhuriyeti Günü kutlanmıştı.

Daha öncesinde Dodik’in, ABD’nin yeni seçilen başkanı Donald Trump’ın yemin törenine gitmek için yaptığı vize başvurusu da ABD tarafından reddedilmişti.

Kaynak:Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok