7 Mayıs Bosna Camiler Günü... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Mayıs Bosna Camiler Günü…

Bu haber 07 Mayıs 2017 - 16:07 'de eklendi ve 69 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç Boşnak Medya

1992-1995 Bosna Hersek savaşından bu yana 23 yıl geçti, ancak, Bosna’da binalar, evler, duvarlar hala mermi ve top delikleriyle dolu. Silinmeyen o izler, o yaralı bilinç hala tazeliğini koruyor…

Bosna Savaşı esnasında Sırpların öncelikli hedefleri arasında Osmanlı yadigarı dini yapılar da vardı. Çünkü o dini yapılar ki o güzeller güzeli şehrin Müslüman kimliğinin tapu senetleriydi. Bu yüzden ilk hedef, tek tek Müslüman Boşnaklar olduğu kadar, Bosna’nın tarihi kimliğiydi…Şimdilerde Balkan coğrafyasında yok edilen tarih yeniden inşa ve restore edilmeye çalışılıyor.

Türkiye bu konuda hem Vakıflar Genel Müdürlüğü, hem de TİKA eliyle bugüne kadar, savaşta tahrip edilen,bombalanan camiler , hanlar, hamamlar, medreseler küllerinden yeniden doğuyor.

Bosna Hersek’te, Banja Luka’daki Ferhadiye Camisi’nin 25 yıl önce, Çetnikler tarafından temeline dinamit yerleştirilerek yıkılmasının ardından Bosna Hersek İslam Birliği kararıyla “Camiler Günü” ilan edilen 7 Mayıs dolayısıyla her yıl anma programları düzenlenmektedir.

Caminin temel atma töreni esnasında ise göz yaşartıcı sahneler yaşandı. 

Arnavudiye Cami (1594-1595) Ferhat Paşa’nın defterdarı Ha san Efendi tarafından yaptırılan bir Osmanlı yadigarı. Bir vakıf eser olan Cami, savaş esnasında Sırplarca temellerine dinamit konularak yerle bir edildi. Taş üstünde taş kalmadı, hatta bombalanmış caminin taşlarının üzerinden buldozerlerle geçtiler.Taşları şehrin en uzak noktalarına savurup saçtılar. Banja Luka’da az sayıda kalan Boşnak’ın, Osmanlı yadigarı caminin yok olup gitmesine gönlü razı olmadı. 

Etrafa saçılan cami parçalarını çıplak elleriyle evlerine taşıyıp, yıllar yılı kıymetli bir hazine gibi sakladılar.

Ne zaman ki Türkiye’nin Cami’yi yeniden inşa edeceğini duydular, çeyrek asırdır sakladıkları irili ufaklı cami taşlarını, yetkililere teslim etmeye başladılar.

ŞÜKÜR VE GURUR

Ve şimdi, temelleri atılan bu tarihi cami, 16 yüzyıl ile 21. yüzyılı birbirine bağlayacak. Yani, 1594’ten yadigar kalan yaralı taşlar, yeni caminin temellerinde, duvarlarında, uygun olan süsleme kısımlarında kullanılacak.

Bosna Hersek’in ve Türkiye’nin bugünleri görmesi kolay olmadı elbette. Vatanımızın siyasi ve ekonomik İstikrarı yalnızca Türkiye’yi büyütüp güçlendirmekle kalmıyor; tüm bir coğrafyamızda mazlum milletlerin de umutlarını yeşertiyor. 

BİR VEFA ÖRNEĞİ

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, etkinlikler boyunca Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ile birlikte çalışmalara katıldı. Konuşmalar yapılıp mesajlar verildi.

Banja Luka’da savaş esnasında dönemin Sırp askerlerince yok edilen 16 camiden biri olan Arnavudiye Camisi (1594-1595) Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülecek rekonstrüksiyon çalışmaları kapsamında aslına uygun olarak yeniden yapıldı. 

Cami temel atma törenini izlemeye gelen 70 yaşında bir Boşnak kadın, ‘Bugünleri gösteren rabbime şükürler olsun’ diye ağlıyordu. Hem onun göz yaşlarında hem de genç bir Boşnak kızının geleceğe bakan gözlerinde aynı asil gurur vardı.

Allah, Müslüman yurtlarını ezansız bırakmasın.

Sırplar tarafından camimizin yıkılmış durumu alta ki resimde tekrar inşa ettiğimiz son hali.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok