Afyonlu Boşnaklar » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Afyonlu Boşnaklar

Bu haber 20 Eylül 2014 - 22:23 'de eklendi ve 168 views kez görüntülendi.
AFYONLU BOŞNAKLAR | görsel 1
 

Hazırlayan :Şevket Kuçeviç  Boşnak Medya

 
Anadolu coğrafyasının merkezi yerleşkelerinden biri olan ve bu anlamda  kültürel etkileşim sürecinin yoğun olarak yaşanmış olması ile senkretik bir  sosyolojik yapı ile karşımıza çıkan Afyon’un bu çalışmaya konu olan dilimi Sandıklı İlçesine bağlı Alacami Köyü’dür.
1830-1900 yılları arasında Balkan  coğrafyasından Anadolu’ya gerçekleşen büyük göç dalgasının durak yerlerinden  biri olan bu köyün sakinleri Boşnak’tır.
 
Köyün adı Mostar’ın kuzeydoğusunda yer alan Nevesinje adlı  beldedeki bir camiden (Alaca Camija) gelmektedir. Köy halkı aileler,  akrabalar, boylar halinde birbirine yakın zamanlarda 1830’lu yıllardan  1900’lü yılların başına kadar geçen uzun süreçte kendilerine tahsis  edilen bu bölgeye göç etmişler ve o zamandan beri de burayı kendilerine  yurt edinmişlerdir. Genel olarak Saraybosna ve Mostar  şehirlerinden gelen göçmenler  bu köyü kendilerine yurt edinmiştir.
 
İnşaat,tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan  Alacami Köyü, Afyonkarahisar iline 85 km, Sandıklı ilçesine 24 km  uzaklıktadır.
 
Alagöz, Arızlar, Saltık, Emirhisar ve Yeniköy ile komşu  olan Alacami Köyü’ne ulaşım Sandıklı-Uşak Devlet Karayolu 19.  km’sinden Alacami Köyü sapağından veya Sandıklı-Afyon devlet  karayolu 3. km’sinden sonra sapılan üst yoldan sağlanmaktadır.
Köyün  iklimi karasaldır. Bu iklim özellikleri etrafında köyde yazları sıcak ve  kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçerken, ilkbahar ise yağış  geçişlerinin yaşandığı bir mevsimdir.
 
Alacami Köyü’nde köyün kurulduğu ilk yıllardan beri süregelen  bazı adetler kendini daha çok düğünlerde göstermektedir. Düğün  boyunca gözlemlenebilen baskın adetler olarak Boşnakça türküler,  yöresel kültürel seyirlik oyunlar(maşala),kız alma esnasında okunan  dualar ve köyün gençlerinin hep birden damada kirvelik yapmaları gibi  özellikler göze çarpmaktadır.
 
Yüz yılı aşkın süredir Türk kültürü ile  yoğrulan ve geldikleri yörelerin de adetlerini yaşatmaya çalışan köy  halkının sıcakkanlı ve neşeli tavırları ile çevre köylerle kurdukları iyi ilişkiler genel kültürel özellikler olarak bilinmektedir.
 
Bir yönüyle geleneksel Boşnak kültüründen bir yönüyle Anadolu  kültüründen izler taşıyan bu karma kültür içerisinde yer alan  muştuluk, bayramlık, görücülük gibi uygulamalar hem Anadolu Türk  kültüründe hem de göç öncesi Boşnak kültürünün birer parçaları  olmakla devam ettirilirken cosat, elma atma, kolo oynama, maşala, kına kağnı, kınanın kına gecesini takiben yakılması, düğünlerin altı gün devam etmesi gibi uygulamalar ise Alacami Köyü Boşnakları’ın  kendilerine ait milli ritüelleri olmakla dikkat çekmektedir
 
Kültürel hafızanın taşınabilirliği ile kültürler arası etkileşim sürecinin tartışmasız varlığı, ilgili toplumlar açısından etkileme ve  etkilenme olgusunu beraberinde getirmektedir. Bu durum özellikle  baskın kültürün diğer kültür mensupları üzerinde çok daha fazla etkili  olmasını kaçınılmaz kılmaktadır.
 
Bu hal üzere Alacami Köyü sakinlerinin yüz yılı aşkın bir süredir temas halinde bulundukları Türk kültür ve medeniyetinden alıntılarda bulunmuş olmasından daha doğal  bir şey olmasa gerektir. Fakat sırası gelmişken şunu da ifade edelim ki Alacami Köyü sakinlerinin yaşam tarzı ve karakter özelliği bakımından  komşu Türk köyleri üzerinde kültürel verintilerde bulunmuş olması da  gözden uzak tutulmamalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok