Bosna'nın Fatih'e Armağanı: Hünkar Camii » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bosna’nın Fatih’e Armağanı: Hünkar Camii

Bu haber 17 Ekim 2014 - 15:43 'de eklendi ve 162 views kez görüntülendi.

Hünkar Camii: Çar’ın Camisi

Saraybosna’nın Kurucusu İshakoğlu İsa Bey’in Fatih Sultan Mehmed’e Armağanı

Hünkar Camii: Çar'ın Camisi

Boşnaklar tarafından Çar’ın Camisi (Careva Džamija) olarak isimlendirilen Hünkar Camii, Bosna Hersek’te inşa edilen ilk camiler arasında yer alıyor.

Saraybosna’nın kurucusu İshakoğlu İsa Bey (Isa Beg Ishakovic) tarafından Fatih Sultan Mehmed’e hediye edilen cami, şehirde inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyor.

Klasik Osmanlı tarzındaki cami, 1480’de Sırp Despotu Vuk Grgurević Branković’in Saraybosna’ya yaptığı saldırı sonucu yandı. Cami 1565’te Kanuni Sultan Süleyman tarafından yeniden inşa ettirildi.

Daha önce ahşap olan cami 1565’te yeniden inşa edildiğinde genişletilerek büyük oranda bugünkü görünümüne kavuştu. Camiye 1800’lü yıllarda yeni odalar eklendi. Cami yanındaki mezarlıkta vezirler, mollalar, müftüler, şeyhler ve Saray çalışanlarının yanı sıra Saraybosna’nın önemli tarihi figürlerinin mezarları bulunuyor.

Saraybosna’daki ilk evler caminin etrafında yapılmış, İsa Bey ayrıca caminin yakınına bir hamam ve camiye uzanan bir köprü yaptırmıştı. Wikipedia’ya göre söz konusu köprü Avusturya Macaristan hükümeti tarafından sökülmüş ve birkaç metre kaydırılarak bugünkü yerinde yeniden inşa edilmişti.

Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok