25 Ağustos: 2 Milyon Eserin Yok Edildiği Gün ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

25 Ağustos: 2 Milyon Eserin Yok Edildiği Gün !

Bu haber 25 Ağustos 2017 - 22:12 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.

ADEM SAĞLAM  DENİZLİ

Vijecnica Kütüphanesi’nin yakılması ( Gradska vijećnica)

Bosna Hersek ‘in başkenti  Saraybosna’da bulunan ulusal kütüphane Tarihte bugün 25 Ağustosta bombalanmıştı. 1896 yılında Avusturya Macaristan İmparatorluğu  zamanın’da Belediye binası olarak hizmete açılan, II Dünya Savaşı sonuna kadar belediye binası olan, sonrasında ise Ulusal kütüphane olarak hizmet vermişti. 1992-1995 yılları arasında Bosna savaşı sırasında 25 Ağustos 1992 yılı gecesi bilinçli olarak Vjeçnica’da ki Milli kütüphane top ateşine tutulmuştur.

Ve maalesef bu yangın 3 gün boyunca sürdü ve çok zor söndürüldü.Hatta bazı itfaiyeciler ne yazık ki hayatını kaybetti bazıları da zehirlendi.25 Ağustos günü  yakılan ve hasar gören binanın restorasyonu savaş sonrasında tamamlanmıştır ama malesef çok değerli kitaplar ve el yazmaları kurtarılamamıştır.

2 milyondan fazla kitap ve özellikle Paha biçilemez 300 den fazla el yazması eser yanarak kül oldu.

Şehrin sembollerinden olan Viyeçnitsa Kütüphanesi, ‘Bosna’nın hafızası’ olarak biliniyordu. 

2 MİLYON ESER YOK OLDU
Osmanlı idaresinde 400 yıl kaldıktan sonra 1878 yılında Berlin Kongresi’yle Avusturya-Macaristan imparatorluğu hakimiyetine giren Saraybosna’da, 1892-1896 yıllarında tarihi Başçarşı’nın yanı başına Endülüs mimarisiyle inşa edilen kütüphane, Bosna-Hersek’te yaşayan Boşnak, Sırp, Hırvat ve Yahudiler’e ait el yazması ve önemli eserlerin de bulunduğu yaklaşık 6 milyon kitap ve arşiv belgeleriyle “ülkenin hafızası” konumundaydı. 
Mimarisiyle görenleri büyüleyen tarihi bina, 25 Ağustos 1992 tarihinde Saraybosna’yı kuşatan Çetnikler’in topçu ateşi sonucu çıkan yangında büyük zarar gördü. Kütüphanede, 3 gün boyunca devam eden yangında 155 bini el yazması, ülkenin ulusal arşivlerinin de bulunduğu yaklaşık 2 milyon eser yok oldu. 

Boşnak Medya

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok