17. Yılında Büyük Kruşa Köyü Katliamının Kurbanları Anıldı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

17. Yılında Büyük Kruşa Köyü Katliamının Kurbanları Anıldı

Bu haber 27 Mart 2017 - 21:06 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

Nail Pinduk   (Kosova-Prizen)

26- 27 Mart 1999 yılında yaşanan katliamda Sırp birlikleri Kruşa köyünü basıp, toplam 243 kişiyi topladıktan sonra makineli tüfeklerle üzerlerine ateş ederek öldürmüş ve sonra yakmaya çalışmıştı.

Kosova’nın Prizren kenti yakınlarındaki Büyük Kruşa Köyünde, Sırp güçleri tarafından öldürülen 243 kişi göz yaşları içinde mezarı başında anıldı.

17 yıl önce, Kosova’da en büyük katliamın işlendiği Büyük Kruşa köyünde düzenlenen anma töreninde Kosova’nın üst düzey yetkilileri ve Kosova’nın dört bir yanından gelenler, katliamda hayatlarını kaybedenlerin anıtlarına çelek koyarken, kederli aileler, mezar başlarında yakınlarını göz yaşları içinde andılar, dualar okudular. Anma töreninde hazır bulunan Kosova Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Abdullah Hoti, yaptığı konuşmada “17 yıl geçmesine rağmen 243 kişi katledenler hala ne Barış Gücü ne de Avrupa Misyonu Eulex tarafından tutuklanmadığı için üzüntü içindeyiz.

Katliam’ı işleyenlerin bulunması için, Brüksel görüşmelerinde gündeme getireceğiz. Adelet yerini buluncaya kadar Kosova Hükümeti’nin başta gelen görevlerinden biri olacaktır” dedi.

Büyük Kruşa Katliamının Arşiv Görüntüleri de yayınlandı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok